Tydzień bibliotek.

Nasza szkoła przyłączyła się w tym roku do obchodów Tygodnia Bibliotek, które przypadły między 8 a 15 maja. Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja organizowana od wielu lat przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Głównym celem akcji jest promowanie czytelnictwa. Tydzień Bibliotek rozpoczyna się corocznie 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek.

Punktem kulminacyjnym świetowania była prezentacja na FB zmontowanego filmu pt. "Zamieszanie w krainie bajek". Mimo ograniczeń wynikacjących z pandemii uczniowie chęte przyłączyli się do zaproponowanej akcji. Efekty przerosły nasze oczekiwania, pełen profesjonalnej gry aktorskiej film bardzo spodobał nie tylko uczniom naszej szkoły.

FILM MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ: (5) Facebook

Dopełnieniem obchodów był udział naszej szkoły w zabawie zaproponowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Brzesku. Pan dyrektor Michał Fudala odwiedził bibliotekę szkolną, wypożyczając książki odpowiedział na pytanie "Dlaczego dla niego czytanie jest tak ważne?". A oto odpowiedź:

"Oprócz oczywistych korzyści z czytania książek jak pogłębianie wiedzy, zwiększanie zasobu słów i łagodzenie stresu, dla mnie duże znaczenie ma możliwość rozwijania umiejętności analitycznych, rozwijanie osobowości i może to nie takie oczywiste, ale poprzez czytanie bardziej angażujemy się w życie społeczne, łatwiej przychodzi nam nawiązywanie kontaktów, potrafimy się elokwentnie wypowiadać, a to może przełożyć się na sukces zawodowy i pozytywną samoocenę. Codziennie wieczorem czytam córce przed snem i jest to dla nas niezwykła przygoda."

Relacja z tego spotkania została opublikowana na FB Biblioteki Pedagogicznej w Brzesku Facebook

Do akcji dołączyli się inni nauczyciele naszej szkoły opowiadając dlaczego czytają książki! W ten sposób chcą zachęcić swoich uczniów do czętego odwiedzania biblioteki szkolnej i korzystania z jej zasobów.

Dorota Zachara:

"Co daje mi czytanie..... niezrównaną przyjemność! Wiele osób, z którymi rozmawiam na temat preferencji czytelniczych mówią, że wolą oglądać filmy, niż czytać książki. Ale to przecież mnóstwo filmów zostało zaadaptowanych z książek. Osoby, które najpierw przeczytały książkę, a następnie oglądały film, zawsze zgadzają się ze mną, że książka jest milion razy lepsza od jej ekranizacji. Zawsze jest ta wyjątkowa część, taka jak myśl bohatera, której film nigdy nie uchwyci."

Anna Karasiewicz:

"Kto czyta - żyje wiele razy."

Joanna Prus:

"Czytanie - to jedna z bram do wolności."

Elżbieta Fitrzyk:

"Dlaczego lubię czytać? To pytanie, nad którym nigdy się nie zastanawiałam. Czytanie to dobry czas, który jest  wyłącznie mój. Wciągnięta w lekturę,  nie jestem w stanie  od niej odejść . To z nią odbywam podróż w czasie i przestrzeni.

Czytam, bo lubię czasami oderwać  się od rzeczywistości. Ale nie tylko dlatego. Sięgam po książki, które dają mi możliwość dalszego rozwoju, poszerzają moją wiedzę.  Zawsze towarzyszy mi aforyzm  ,,Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać”.

Monika Bujak:

"