"Od rodziny nie można uciec".

„ Od rodziny nie można uciec”- Boże Narodzenie 2020

Boże Narodzenie jest uznawane za najbardziej rodzinne ze wszystkich Świąt. Mówimy się, że Maryja, Józef i Jezus to Święta Rodzina, a czas Bożego Narodzenia, to czas najbardziej rodzinny, najbardziej wyczekiwany czas, szczególnie przez dzieci. Ale nie tylko. Kto z nas nie lubi klimatu spotkań w gronie całej rodziny, zapachu świątecznych potraw, rozbrzmiewających wszędzie kolęd, jasełek, radości towarzyszącej nam wszystkim podczas Świętowania Wigilii, dzielenia opłatkiem, obdarowywania prezentami oraz przyjmowania ich.

To także czas wielu oczekiwań, jakie do siebie kierujemy, często trudnych do spełnienia w tak krótkim i intensywnym czasie. Czas wielu napięć związanych z tym, że w bardzo krótkim czasie stawiamy sobie samym i sobie nawzajem wiele wymagań - czy to związanych z banalnym wydawać by się mogło robieniem porządku w domu, zakupów, przystrajaniem mieszkań, przez przygotowywanie potraw, robienie upominków po spotkania z bliskimi, czasem długo nie widzianymi bliskimi, wspominanie tych, którzy odeszli i których nam brakuje.

Dzisiaj mamy wiele możliwości, by mimo rozłąki spowodowanej np. wyjazdem do pracy, widywać się przez różne komunikatory, portale, rozmawiać ze sobą, robić zdjęcia, nagrywać filmy. Nic jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, dotyku, przytulenia, pocieszenia, gdy smutno i źle, gdy obowiązki przerastają, lub gdy zwyczajnie samopoczucie jest nie najlepsze i potrzebna jest druga osoba obok. Dlatego w okresie świątecznym tak cieszy nas bliskość i jednocześnie może być trudna, obca - gdy na codzień nauczyliśmy się żyć trochę osobno, radzić sobie z codziennością bez siebie.

O rodzinie powstało wiele opracowań, w tym tysiące naukowychJ. Jednak takiego jak to, które chcę Państwu polecić- nie było.

Polecam wydaną w tym miesiącu książkę „Od rodziny nie można uciec” profesor Ireny Namysłowskiej. Ma ona formułę rozmowy. Z Panią Profesor, bardzo doświadczoną psychoterapeutką, lekarzem specjalistą psychoterapii dzieci i młodzieży rozmawia dwójka dziennikarzy: Cezary Gawryś i Katarzyna Jabłońska. To bardzo przystępna, dobra rozmowa
o rodzinie i jej znaczeniu w życiu każdego z nas.

Wydawca poleca książkę następująco:

Rodzina to swoisty mikrokosmos, który tworzą nie tylko poszczególni jej członkowie, ale też istniejące między nimi relacje oraz przekazy międzypokoleniowe.

Jak w tym gąszczu zależności nie zagubić własnych potrzeb i indywidualności, ale także jak docenić zasoby złożone w tym życiodajnym, ale przecież też trudnym miejscu, jakim nieraz okazuje się dla nas własna rodzina? Rozmowa z prof. Ireną Namysłowską, która od wielu lat towarzyszy rodzinom jako psychiatra i psychoterapeutka, stanowi przystępny przewodnik po kolejnych fazach życia rodziny – od zakochania, przez narodziny dzieci i okres ich „wylatywania z gniazda”, aż do śmierci jednego z małżonków czy partnerów. Prof. Namysłowska unika przy tym koncentrowania się na samych problemach i dysfunkcjach, bo – jak przekonuje – w rodzinie tkwi wielka siła, dzięki której zdolna jest ona stawić czoło największym kryzysom.

Miałam okazję być na wielu wykładach Pani Profesor Ireny Namysłowskiej, spotkać się z nią i rozmawiać, uczyć od niej. Przekazuje Ona swą szeroką wiedzę w bardzo prosty, uporządkowany, przystępny sposób. Językiem zrozumiałam dla każdego. Dlatego sądzę, że ta książka może znaleźć się w każdym domu, można wracać do niej, by lepiej zrozumieć siebie i swe relacje z innymi w rodzinie, na różnych etapach jej życia. Może być też miłym upominkiem dla osoby bliskiej, lubianej. Jest zbiorem refleksji o rodzinie, bardzo pozytywnym, bez mówienia o negatywach, z odwoływaniem się do siły, jaka jest w naszych rodzinach, w nas samych.

A oto gdzie można szukać książki:

Od rodziny nie można uciec - Cezary Gawryś, Katarzyna Jabłońska, Irena Namysłowska (Książka) - Księgarnia PWN

Bucze, dnia 17.12.2020