List do uczniów.

Drodzy Uczniowie,

Sytuacja, w której się wszyscy znaleźliśmy jest trudna, niezwykła i nie dało się jej przewidzieć, ani tym bardziej zaplanować. Wspólnie uczyliśmy się współpracować na nowych zasadach. Było to niezbędne, by nasze życie mimo licznych ograniczeń mogło biec nadal i było przyjemne oraz bezpieczne.

Teraz, kiedy finisz roku szkolnego jest tuż, tuż, może okazać się, że obowiązki mogą się spiętrzyć i będziecie się czuć przeciążeni. Jak sobie radzić w tej trudnej sytuacji?

Oto, co może pomóc:

1. Zrób listę zadań do wykonania. Zacznij od zadań najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych. Lista będzie dla Ciebie jak mapa, nada kierunek Twoim działaniomJ
  2. Po wykonanym zadaniu zaznaczaj na liście swoje postępy, to motywuje do następnego działaniaJ
  3. Dbaj o swój wypoczynek; człowiek wypoczęty mobilizuje się bardziej do wykonywania zadań, do podejmowania wysiłku J
  4. Nagradzaj się za wykonaną pracę: oglądnięciem ulubionego filmu, spotkaniem z kolegą lub koleżanką, zjedzeniem smakołyku, którego sobie na co dzień odmawiasz.
  5. W miłym i przyjemnym miejscu lepiej się pracuje, zadbaj więc o swoje otoczenie; miejsce, w którym pracujesz.
  6. Nastaw się na sukces, łatwiej go wtedy osiągnieszJ

Czas epidemii może być dla Was stresujący- jak dla wielu z nas nauczycieli. Najbliższy czas jest to także okres szczególny dla uczniów klasy VIII, która przystępuje do pierwszych w życiu ważnych dla siebie egzaminów.

Dlatego proponuję Wam kilka sposobów na rozluźnienie i odprężenie - sprawdziłam na sobie i wiem jak działająJ

Oto przykłady:

Przykład A:

1. Wycisz myśli, weź głęboki oddech.

2. Wstrzymaj oddech na 4 sekundy(możesz liczyć do 4 w myślach).

3. Wydychaj powietrze z płuc przez 4 sekundy.

4. Poczekaj 4 sekundy zanim weźmiesz następny wdech. 5. Powtórz 4 cykle.

Powtarzaj to ćwiczenie tak często, jak jest to konieczne.

Przykład B

1. Weź głęboki oddech.

2. Zacznij zataczać jak najszersze koła oczami (do zewnętrznych krawędzi oczodołów).

3. Wykonaj 4-6 kompletne koła.

4 Weź kolejny głęboki wdech.

Ta prosta metoda działa naprawdę szybko!

Przykład 3:

1. Weź głęboki oddech.

2. Postukaj się palcami wskazującymi w policzki (dosyć mocno).

3. Zrób to 10 do 20 razy.

4. Weź kolejny głęboki wdech.

W razie potrzeby powtórz.

Przykład 4:

1. Weź głęboki oddech.

2. Wsłuchaj się uważnie w jakiś szum – lodówki, wentylatora, drzew, wiatru, deszczu… (to nie może być muzyka czy inny hałas tylko cichutki szum).

3. Słuchaj przez 30 sekund.

4. Weź kolejny głęboki wdech.

Przykład 5:

1. Weź głęboki oddech.

2. Wsłuchaj się w swoje negatywne myśli.

3. Powiedz sobie: To jest moja myśl – i wypowiedz ją głośno.

4. Obserwuj swoje reakcje, mając świadomość, że to tylko myśl, która minie. 5. Weź kolejny głęboki wdech.

Przykład 6:

1. Weź głęboki oddech.

2. Wyobraź sobie, że jesteś neutralnym obserwatorem swoich problemów. Jesteś z boku, nie daj się wciągnąć w problem przynajmniej przez 3 minuty.

3. Weź kolejny głęboki wdech i napisz o swoich wrażeniach.

Przykład 7:

1. Weź głęboki oddech.

2. Zapisz każdą myśl, która przechodzi przez twój umysł. Rób tak przez 15 minut, nie pomijaj żadnej z nich.

3. Weź kolejny głęboki wdech i przeczytaj to, co napisałaś. Wykreśl myśli, które są dla ciebie niekorzystne.

Opracowanie Agnieszka Skołyszewska, dnia 02.06.2020

Na podstawie: ​pozytywnyrozwoj.org