Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Buczu

ul. Okulicka 6

Bucze

tel/fax (14) 6868860

 

Adres

ul. Okulicka 6


Bucze


tel/fax (14) 6868860


 


Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. O szkole
  3. Historia.

Historia.

W 1891 r. z dobrowolnych składek mieszkańców Bucza i pieniędzy podarowanych przez hrabię Marię Zamojską, byłą właścicielkę dóbr Bucze, zakupiono stary dom, który zaadaptowano na jedną salę lekcyjną i mieszkanie dla nauczyciela. Pierwszą nauczycielką była Paulina Strecowa, kolejną Jadwiga Ciecierężanka.

 

W roku szkolnym 1903/1904 kierownikiem szkoły w Buczu został Stanisław Czyżewicz. Dzięki jego staraniom dobudowano, do już istniejącego budynku, drugą salę lekcyjną. Potrzeby były znacznie większe, ponieważ do szkoły uczęszczało w tym czasie ponad 100 dzieci.

 


Stara szkoła w Buczu po dobudowaniu drugiej sali lekcyjnej.

 

 

Pomimo rozpoczętych działań wojennych przeprowadzono w Buczu zapisy do szkoły i 1 września 1914 r. rozpoczęto naukę. Po czterech dniach, ze względu na ustawiczne przemarsze i postoje wojsk zajęcia zostały przerwane. Nauczyciele wyjechali, szkołę zajęło wojsko na kwatery, a jej kierownik – J. Łukaszewicz – został powołany do wojska. Po rocznym pobycie na Morawach powrócił do Bucza i objął na nowo swoją dawną funkcję. Odnotowano olbrzymie straty majątku szkolnego oraz zniszczenie dokumentacji szkolnej. Przeprowadzono zapisy na kolejny rok szkolny i naukę kontynuowano przez cały okres I wojny.


Budowę nowej szkoły rozpoczęto w sierpniu 1926 r. Sytuacja lokalowa była tak trudna, że pod koniec 1928 r., wykończono jedną salę lekcyjną, w której rozpoczęto naukę. W 1929 r. szkoła została całkowicie wykończona i oddana do użytku. Dnia 17 listopada odbyło się uroczyste jej poświęcenie, na które licznie przybyli przedstawiciele gminy oraz mieszkańcy Bucza. Aktu poświęcenia dokonał prałat Szczepan Kossecki ze Szczepanowa. W latach 1930-1938 szkoła funkcjonowała prężnie. Oprócz zajęć dydaktycznych prowadzona była działalność oświatowa i kulturalna. Szkoła stała się głównym ośrodkiem życia publicznego wsi.

  

  

Szkoła wybudowana w 1928 roku. Fotografia z lat 80-tych XX wieku.

 

 

W okresie okupacji hitlerowskiej wdrażano systematycznie plany wyniszczenia narodu polskiego przez eksterminację polskiej inteligencji oraz przez zakaz funkcjonowania szkolnictwa wyższego i średniego, a także ograniczenia nauczania na szczeblu szkoły powszechnej.

 

W 1943 r. Przybyli do Bucza Eugeniusz i Maria Wałęgowie oraz brat Eugeniusza – Tadeusz. Pracę w szkole podjął Eugeniusz, gdyż był wolny tylko jeden etat. W styczniu 1944 r. Zorganizował tajne nauczanie w zakresie I klasy gimnazjum. Maria Wałęgowa uczyła języka polskiego i języka niemieckiego, Eugeniusz – historii i łaciny, Tadeusz – matematyki, przyrody i geografii. Nauka odbywała się wieczorem w umówione dni, w wyznaczonej salce.

 

We wrześniu 1945 r. nauka w szkole rozpoczęła się według programu obowiązującego w okresie międzywojennym. Kierownikiem został od października Kazimierz Plichta. W roku szkolnym 1946/47 wprowadzono nowy program nauki 8-klasowej szkoły podstawowej, który realizowano jako projekt w szkole 7-klasowej.

 

Od roku 1984 uczono już w 8 salach, ponieważ dwa kolejne pomieszczenia wynajmowano w nowo wybudowanej remizie strażackiej.

 

Pochodzący z Bucza długoletni dyrektor szkoły Stanisław Góra, któremu przyszło reprezentować „nowy socjalistyczny ład” pomimo trudności potrafił współpracować z Gronem Pedagogicznym , Kościołem i Rodzicami, tworząc wspólny front wychowawczo-dydaktyczny.

 

W 1982 r. po przejściu Stanisława Góry na emeryturę, dyrektorem szkoły została Irena Góra. Budynek wymagał generalnego remontu i rozbudowy. Doraźne renowacje były przeprowadzane na bieżąco, ale szkoła miała w dalszym ciągu trudności lokalowe i sanitarne.

 

W 1992 r. dyrektorem szkoły została wybrana w drodze konkursu Agata Basaraba, która za główny cel, oprócz edukacji, postawiła sobie zabezpieczenie odpowiednich warunków nauczania. Dlatego od początku kierowania szkołą podjęła starania u władz i w środowisku, aby pozyskać środki na remont i rozbudowę szkoły. Pracę rozpoczęto w sierpniu 1994 r. Fundamenty wykonano ze środków własnych wsi. Dalsze środki zapewniła gmina. Budynek ukończono i oddano do użytku w sierpniu 1997 r. Poświęcenia dokonał proboszcz ks. Antoni Paprocki w obecności zaproszonych gości i licznie zebranej miejscowej ludności, która nie żałowała środków finansowych na stworzenie w Buczu szkoły na miarę XXI wieku. Od września 1997 r. naukę rozpoczęto w nowym budynku, w 6 salach lekcyjnych wyposażonych w nowy sprzęt szkolny.



Budynek nowej szkoły wybudowany w 1997 roku.


 

 Reforma systemu edukacji spowodowała przekształcenie szkoły podstawowej w Buczu ze szkoły ośmioklasowej w sześcioklasową.  W roku szkolnym 1999/2000 absolwenci klasy VI szkoły podstawowej w Buczu podjęli naukę w I klasie gimnazjum nr. 2 w Brzesku.

Uzupełniona została baza dydaktyczna. W wyniku wspólnej z rodzicami akcji zakupiono pierwszy komputer. W roku 2006 uruchomione zostało internetowe centrum informacji multimedialnej w bibliotece szkolnej, a rok później pozyskano dla szkoły pracownię komputerową.

 

[źródło : "Bucze koło Brzeska. Dzieje wsi i parafii" Maria Pagacz, Aleksandra Pagacz-Pociask]